Dzejas dienas 2021. Dzejas dienu moto „Dzeja dzīvo” modina izjūtas, ka tā tas varētu būt. Pat neliels zars ar pāris pumpuriem saujā dzīvīgi apliecina sevi- nekas nezudīs, spītīgi turēsies un tieksies pretī saulei, mūžīgajam gaismas un dzīvības simbolam. Dzejas laiks Čaka zīmē. Kā ir ar Tevi, Dzejniek, -ar sirdi uz trotuāra, ar iedomu spoguļiem un savu paradīzi? Varbūt ar rudens elpu un asaroto logu, ar sava skatiena kāpienu pilsētas torņos esi sagaidījis atcerēšanos un atzīšanos- „tikai tevi es mīlējis esmu..”? Mēs tikai varam atļauties minēt. Mīlēt cilvēkus? Mīlēt savas pilsētas ielas ar senatnīgo bruģi, laternu acu zibšņiem, ar čīkstošiem logu slēģiem?
   Šogad Čakam -120. Pat ne pusi šī laika dzejnieks nepaspēja atdot pasaules izzināšanai. Nepaguva…
   „Čaka dzīve ir pilna noslēpumu - tā ir ļoti negaidīta, ļoti interesanta. Un tikai tad, kad būsim apguvuši šo pirmo, otro, trešo līmeni, tikai tad varbūt spēsim pietuvoties A.Čaka brīnišķajai būtībai. Jo katra dzejnieka dzīve ir pilna ar meklējumiem, ja viņš tiek malts vēstures dzirnās.”(V.Rūmnieks, rakstnieks, A.Čaka balvas laureāts.)
   Dzejas mēnesī, septembrī, mēs centāmies pietuvoties Čaka laikam, viņa savdabīgajai dzejai, lai saprastu, vai jaunībā iespējams izjust tās krāsainību, noskaņu kontrastus, pasaules dažādību nianses, mīlestību un skarbumu. Apjaust, ka šīs dzejas cilvēciskie tēli nav pielīdzināmi paša dzejnieka būtībai. Tāds neparasts Dabas un Dieva dots talants ir noslēpumaina mīkla. Audzēkņi lasīja Čaka dzeju ne tikai latviešu, bet arī angļu, vācu un krievu valodā, lai pasākuma dalībnieki ieklausītos dzejas valodas skanējumā. Daļai jauniešu kā pārsteidzošs atklājums bija dziesmas ar dzejnieka vārdiem- romantiskas, ar sirdspukstu, ar smaržu, krāsu pieskārieniem.
   „Sapņo un tu nebūsi mazs:
   Visa pasaule tevī liesies kā kvass.
   Sapnis viscietāko tēraudu dzeļ
   Un cilvēku visam pāri ceļ.
   Sapnī tu pats topi sākums,
   Pats sev par sakni un zelta vāku.

Sapņo!
Ticiet saviem sapņiem! Čaku lasīt ir taču stilīgi!
Paldies visiem par piedalīšanos un atbalstu!

-= galerija =-

Pin It