Kultūrizglītības programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros skolas audzēkņi noskatījās 2022. gadā tapušo scenāristes un režisores Lindas Oltes filmu “Māsas”.
Programma “Latvijas skolas soma” ir svarīgs ilgtermiņa ieguldījums Latvijas nākotnē, tā dod iespēju dažāda vecuma skolu jauniešiem iepazīties ar kultūras norisēm tuvākā vai tālākā apkārtnē, paplašina redzes loku un emocionālo pasauli laikā, kad veidojas personība. Programmā iekļautie pasākumi izglīto, iepazīstina ar dažādiem informācijas veidiem, rosina rast atbildes uz sev tuviem vai sabiedrībai aktuāliem jautājumiem.
  Kā norāda filmas režisore L.Olte, “Māsas” ir kino darbs, spēlfilma šodienai ar skatu nākotnē, par mums pašiem un dzīves pabērniem. Filmas teksts klausāms un lasāms subtitros divās valodās - latviešu un angļu. Kāpēc kino darbam šāds nosaukums? Tā ir sociāla drāma par bērnunamā izaugušām māsām Anastasiju un Diānu,kurām negaidīti radusies iespēja izrauties no šīs vides, nokļūt jaunā pasaulē, amerikāņu ģimenē. Jaunākā māsa ļoti ilgojas pēc mierīgas, krāsainas dzīves ar mammu un tēti, bet Anastasijas pasaule ir vērsta uz savu tuvinieku meklējumiem ar cerību, ka spēs visu mainīt, atgūt zudušo. Prieks par atrasto māti, kurai meitas nekad nav bijušas svarīgākais dzīvē, ir tik maldinošs. Bioloģiskā māte - bezatbildīga būtne ar viendienītes morāli. Nevienu mirkli nav jūtama vīrieša, tēva esība, klātbūtne, nerunājot par tik ētisku lietu kā atbildība. Skatītāju acu priekšā it kā veidojas liktenīgs virknējums ar jaunākiem vai senākiem notikumiem. Nemitīgi tirda doma, vai Anastasijai izdosies izkļūt no šī apburtā loka. Vēlme izrauties,risks pakļaut sevi briesmām, jūtu izvirdumi, dumpinieciskums, bet zem tā paslēpusies - ievainojama dvēsele, bet jau ar dziļām rētām. Izrauties brīvībā pašai un dot brīvību mazāk aizsargātajiem - tāds ir sākums šim stāstam un arī nepabeigtais noslēgums.
  Jautājums ir par to, kam ir tiesības un kam ir pienākums rūpēties par bērniem, kas nedzīvo labvēlīgos ģimenes apstākļos. Atbildes uz daudziem skarbajiem jautājumiem nesniedz atbildes, bet drīzāk iezīmē sarežģīto problēmu loku mūsdienās,”sistēmas bērnu” jeb alternatīvajā valsts aprūpē mītošo bērnu problemātiku Latvijā.
Filma ikvienam no mums nemitīgi uzdod neērto jautājumu, kura pirmais vārds ir “kāpēc”.

Pin It